Helsingborgsartisten GINAxC har på drygt ett år nått över 350,000 streams på Spotify och Apple Music och spelats mer än 30,000 gånger på radio på över 100 radiostationer i fler än 40 länder. Hennes musik beskrivs som en unik blandning av electro-pop med inslag av dark pop, eurohouse och R&B.
Nu bjuder hon in till ett unikt albumsläpp av debutalbumet MY DNA på Bellamonti Art, Södra Storgatan 1 i Helsingborg.
Det blir ingen traditionell konsert – istället får publiken uppleva en skyltfönstershow där GINAxC uppträder bakom ett tre meter brett och högt fönster, med stadsljuset i mörker som bakgrund. En rå, intim och konstnärlig atmosfär utlovas – i linje med hennes karaktäristiska uttryck.
Tidsschema
VIP-insläpp: 20.45 (endast för VIP-gäster med personlig inbjudan)
Showtime: ca 21.15 (GINAxC framför 5–7 låtar från albumet MY DNA)
Meet & Greet + signering: ca 21.45
Albumet MY DNA innehåller 12 spår (11 låtar och ett konstnärligt intro) där GINAxC knyter ihop sin storytelling i musiken med sitt romanförfattande, sina konstböcker och bakgrunden i konstvärlden.
Efter showen finns möjlighet att köpa merch och CD-skivor i en begränsad upplaga. Först till kvarn gäller.
OBS! Galleriet har begränsad kapacitet – skriv upp dig på gästlistan i förväg för att säkra din plats till Meet & Greet efter showen i galleriet.
En kväll fylld av musik, konst och storytelling – en releasekonsert utöver det vanliga.