Specialvisning i Tidens trådar

8 maj 2025, 18:00 - 18:45

8 maj
Specialvisning i Tidens trådar

Vilka var kvinnorna som bar klänningarna? Fanns det fickor? Var korsetten ett uttryck för makt eller förtryck? Hur många ombyten behövdes och vad hade man under?

Följ med på visning i Tidens trådar och få veta mer om dräkterna i utställningen, personerna som bar dem och dräktens betydelse i staden de levde i. Under visningarna gör vi nedslag i utställningens epoker och modets förändringar, pratar om dräkterna och vem som burit dem samt fördjupar oss i ett av tre olika teman.

I visningen Dolt under berättas, med utgång i dräkterna, hur den moderna silhuetten i olika tider byggdes upp med underkläder och dräktens konstruktion. Med hjälp av bilder får vi också en inblick i detaljer på dräktens insida som inte syns i utställningen.

Även om det i de flesta fall inte syns är det många av dräkterna i utställningen som har lagats och återanvänts på olika sätt. Detta visar på klädedräktens värde i en tid då modet snabbt förändras. I visningen Lappat, lagat, omsytt och återanvänt tittar vi på hur några av dräkterna vårdats och förändrats för att kunna användas längre och följa ett ständigt skiftande mode.

Modets skiftningar har i alla tider väckt uppmärksamhet, chockat och upprört. Genom satir, utlåtanden från läkare och ibland även lagar har man förfasat sig och försökt kontrollera hur människorna klär sig. I visningen Kläder och makt undersöker vi hur olika moden har väckt reaktioner och kanske får vi också utmana våra egna fördomar kring dåtidens klädedräkt.

Visningarna pågår i ungefär 45 minuter.

Datum och teman för visningarna:
8/5 klockan 18.00 Lappat, lagat, omsytt och återanvänt – Hur vårdades och värderades kläder
22/5 klockan 18.00 Kläder och makt – Om mode som uttryck för makt eller förtryck
26/6 klockan 18.00 Dolt under – om underkläder och dolda detaljer i dräkten
3/7 klockan 14.00 Lappat, lagat, omsytt och återanvänt – Hur vårdades och värderades kläder
31/7 klockan 14.00 Kläder och makt – Om mode som uttryck för makt eller förtryck
28/8 kl 14.00 Kläder och makt – Om mode som uttryck för makt eller förtryck

Var: Samling i utställningshall 5
Entré: ingår i ordinarie entréavgift. Begränsat antal platser 25st

Specialvisning i Tidens trådar

Visa alla tillfällen

  • Längd: 45 minuter

Plats

Dunkers kulturhus
Kungsgatan 11
252 21 Helsingborg

Visa på karta

Kontakta kommunen — en väg in

När du kontaktar oss är det kommunvägledarna på Helsingborg kontaktcenter som tar hand om dina frågor. Ditt ärende sparas och blir en allmän handling som kan komma att läsas av andra. Du hittar information om hur Helsingborgs stad behandlar personuppgifter längst ner på sidan.

Helsingborgs stad i sociala medier:
Facebook
Instagram
Linkedin

Öppettider

Måndag–onsdag: 08.00 — 17.00

Torsdag: 08.00 — 18.00

Fredag: 08.00 — 17.00

Avvikande öppettider kan förekomma i samband med röda dagar, samt dag innan röd dag.

Chatta

Få svar direkt – chatta med en kommunvägledare.

Besök

Besök oss på Helsingborg Kontaktcenter på Stortorget 17.

Ring

Prata med en kommunvägledare på telefon 042-10 50 00.