Bli inspiratör för Dream Challenge på Tågaborgsskolan fr.o.m vecka 47!
Om uppdraget
A Million Minds har sedan 2013 genomfört programmet Dream Challenge, som är en motivationskurs i tävlingsform där elever tävlar i framtidsplanering tillsammans med inspiratörer från arbetsliv och akademi. I höst anordnar vi programmet på Tågaborgsskolan för andra året i rad,
Dream Challenge äger rum under fyra eftermiddagar under höstterminen om 90 minuter per tillfälle från och med vecka 47. En utbildning ges till samtliga inspiratörer innan start.
Förutom att du har möjlighet att inspirera unga till yrken och studier får du möjlighet att vässa ditt eget ledarskap och ta del av nya perspektiv. Det är ett mycket roligt och givande uppdrag där man hinner följa elevernas framsteg och göra skillnad.
Krav
För detta uppdrag behöver vi ett utdrag ur belastningsregistret.
Var och när?
Volontäruppdraget sker på Tågaborgsskolan under fyra eftermiddagar från och med vecka 47. En digital utbildning ges också innan start. Mer information ges vid samtal inför uppdraget.
Om uppdragsgivaren
A Million Minds är en politiskt- och religiöst obunden ideell förening. Vi jobbar för att frigöra den potential och kapacitet som finns i samhället med avstamp i miljonprogrammets förorter. Vårt särskilda fokus ligger på att bidra till jämlika förutsättningar för barn och unga, oavsett vilken bakgrund eller vilka omständigheter som präglar deras uppväxt och utveckling.
A Million Minds