Schackfyran 2026
SCHACKFYRAN: 16 maj klockan 07.00–18.30
Häng med på världens största schacktävling!
Nu har ca 1500 fjärdeklassare kvalificerat sig till en av de två Riksfinalerna som äger rum på Helsingborg Arena den 16 maj.
Schackfyran är tävlingen där alla är värdefulla. Det är också världens största schacktävling där så många som cirka 25 000 fjärdeklassare från över 1 000 klasser deltar varje år. Sedan starten 1978 har Schackfyran lärt över en halv miljon 10-åringar att spela schack! Varje år når vi en tredjedel av alla svenska skolbarn i fjärdeklass.
Det är spännande och kul att tävla, men Schackfyran är i första hand ett socialt projekt. Alla i klassen bidrar till resultatet, så det gäller att så stor andel av klassen som möjligt deltar. Kärnan i tävlingens värdegrund är nämligen att alla är viktiga! Det får aldrig vara en fördel att ett barn inte deltar. För den som vill stärka sammanhållningen i klassen är Schackfyran en perfekt och inkluderande aktivitet.
Läs mer om Schackfyrans Riksfinal
Foto: Lars OA
Tillgänglighet
- Handikapptoalett
- Hiss/ramp