Buskage tas bort i Rydebäck – ersätts med andra planteringar
Med start måndag 8 december 2025 tar vi bort den stora salixplanteringen söder om lekplatsen vid Orustgatan i Rydebäck. Planteringen kommer så småningom att ersättas med en mer varierande typ av växtlighet.
Det här gör vi
- Vi tar bort planteringen helt för att den blivit infekterad av björnbär. Om vi endast föryngringsbeskär planteringen kommer björnbären få ännu mer växtkraft och bli svår att hantera.
- Ytan som idag består av salix görs om till gräsyta för att björnbären inte ska slå upp igen. De nya planteringarna anläggs i delar av dagens befintliga gräsyta.
- Återplanteringen kommer att ske i etapper framöver. Vi kommer då att utgå från inhemska växter med en större variation av arter för att gynna den biologiska mångfalden.
Så påverkas du
- Under arbetet kör vi med stora fordon och maskiner i och i närheten av området. Det kan påverka framkomligheten, framför allt på Orustgatan och Hälsögatan.
- Går allt som planerat är vi klara före jul.