Fotbollsfest i Helsingborg 30 juli – 2 augusti

Mellan den 30 juli och 2 augusti är det återigen dags för Eskilscupen. Tusentals unga fotbollsspelare, ledare och familjer intar staden för en helg fylld av idrottsglädje. Utöver fotbollen väntar även gratis aktiviteter för alla spelsugna när FUZED Trophy intar Helsingborg.

Eskilscupen är en av Nordens största och äldsta ungdomsturneringar i fotboll. Under fyra dagar spelas över 3 500 matcher mellan 1156 lag på 19 olika fotbollsanläggningar runtom i kommunen, från Glumslöv i söder till Laröd i norr och Mörarp i öster. Med deltagare från stora delar av Sverige och internationella gäster från Norge, Danmark, Finland, Kosovo, Marocko och Spanien.

Planera resan och parkera smart i samband med matcherna under Eskilscupen

När många tävlande lag och besökare samlas på samma gång blir det mycket rörelse i staden och kring våra idrottsplatser. Vi vill därför uppmuntra alla att planera sina resor, cykla eller åka kollektivt när det är möjligt, samt vara ute i god tid. För specifik information om parkering och rekommenderade vägar vid respektive spelplan, se Eskilscupens egen information: Eskilscupens spelplaner och parkeringsrekommendationer

Skoj utöver fotbollen: FUZED Trophy vid Idrottens hus

Letar ni efter roliga aktiviteter mellan matcherna? Den 31 juli till 1 augusti arrangeras FUZED Trophy vid Idrottens hus. FUZED Trophy är en turnering där föranmälda lag tävlar i tre grenar: fotboll, FC 25 och Lego Battle. Men det finns också möjlighet att prova på de olika grenarna och ha kul i spelzonerna också.

När: 31 juli – 1 augusti, klockan 10.00–17.00
Var: Idrottens hus, Mellersta Stenbocksgatan 10 i Helsingborg
Entré: Gratis och öppet för alla

Läs mer om FUZED Trophy på www.fuzed.com/trophy/helsingborg

Ett ungt fotbollslag samlat i klunga på en fotbollsplan.
Foto: Eskilcupen