Gå till innehåll Gå till huvudmeny

Kuslig inspelning i gamla kulvertar på Maria Park

Nyligen hände något utöver det vanliga i en av Helsingborgs stads fastigheter på Maria Park, i området där Sankta Maria sjukhus tidigare låg. SVT Barn spelade in delar av programmet Okej Nice i de gamla, lite kusliga kulvertarna under byggnaden.

Bild på OK Nice produktionens bild, kulvert under fastigheten på Maria Park samt programledarern.

Okej Nice gör humorinslag i form av bland annat sketcher, utmaningar och andra upptåg. På Maria Park spelade produktionen in flera avsnitt. De var både inomhus och utomhus och hade ett lite kusligt tema. Bland annat fick de medverkande träffa en spåtant, utforska en källare och spela in egna skräckfilmer. 

Produktionen letade efter en miljö som kunde ge rätt känsla till programmet. 

– Vi ville ha en plats som kändes kuslig, övergiven och en miljö som finns på olika platser i landet och alla har en relation till. Vi alla har ju gått i en kuslig källare någon gång, eller tänkt på det, säger produktionen bakom Okej Nice. 

En person i produktionsteamet kände till Maria Park sedan tidigare och tipsade om området. Efter ett möte på plats stod det klart att miljön passade för inspelningen. 

– Det är både roligt och lite speciellt. Till vardags ser man fastigheten utifrån dess ordinarie verksamhet och hur den ska fungera för de som använder den dagligen. När ett produktionsbolag kommer in ser man miljön med lite andra ögon. Det ska bli spännande att se hur det färdiga resultatet blir som en del av ett barnprogram, säger Stefan Nilsson, förvaltare i Helsingborgs stad. 

Förberedelser bakom inspelningen

En filminspelning innebär en del förberedelser för både förvaltningen och verksamheterna i området. Inför inspelningen behövde berörda verksamheter informeras så att exempelvis leveranser och andra aktiviteter inte skulle störa. Vissa tekniska funktioner behövde också anpassas i de lokaler där inspelningen pågick. 

Enligt Stefan Nilsson fungerade arbetet smidigt tack vare förberedelser och en nära dialog med verksamheterna på Maria Park. 

Produktionen spelar in Okej Nice på flera olika platser, framför allt i Skåne.  Förhoppningen från produktionen är att avsnittet från källaren på Maria Park ska kunna sändas omkring halloween.