Så beslutade kommunfullmäktige den 26 augusti
Kommunfullmäktige beslutade bland annat att godkänna överlåtelse av exploateringsavtal för fastighet i Allerum och om att revidera stadens valdistrikt.

Godkände överlåtelse av exploateringsavtal för fastigheten Allerum 11:35, Allerum
Innan detaljplanen antogs för fastigheten Allerum 11:35 så upprättades ett exploateringsavtal mellan Helsingborgs stad och fastighetsägare /exploatör Lena Evaldsson för att ange ansvarsförhållandet och kostnadsfördelningen mellan parterna.
Fastighetsägaren/exploatören vill överlåta den mark som omfattas av detaljplanen och det exploateringsavtal som reglerar genomförandet till PH Platsoptimera 4.5 AB, som är en del av koncernen Panghus AB. PH Platsoptimera 4.5 AB vill bebygga markområdet med parhus/bostadsrätter.
Reviderade stadens indelning i valdistrikt
Valnämndens valkansli har gjort en översyn av stadens valdistrikt och föreslår att nuvarande indelning revideras så att Helsingborg från och med de allmänna valen 2026 består av 92 valdistrikt, vilket är en minskning med ett valdistrikt. Förslaget baseras huvudsakligen på Valmyndighetens statistik och stadens befolkningsprognos utifrån planerad bostadsbebyggelse.
Det reviderade förslaget innebär att valdistrikt Välinge slås samman med Kattarp, som i sin tur delas i ett nordligt och ett sydligt valdistrikt. Följden blir att Ödåkra framöver utgörs av tre valdistrikt till skillnad mot tidigare fyra.
Förslaget innebär också att valdistriktsgränserna korrigeras för 18 av de befintliga valdistrikten för att uppnå en bättre balans mellan valdistrikten gällande antalet röstberättigade samt undvika att fastigheter delas. Eftersom Helsingborg sedan valet 2018 endast utgörs av en valkrets har indelningen i valdistrikt ingen påverkan på partiernas mandatfördelning.
Återremitterade ett uppdaterat livskvalitetsprogram
Livskvalitetsprogrammet är ett av stadens övergripande, strategiska styrdokument. Syftet med det är att skapa goda förutsättningar för helsingborgarna till god livskvalitet och att främja hållbar utveckling mot Agenda 2030.
Ärendet återremitteras.
Förlängde giltighetstiden för plan för lika möjligheter
Plan för lika möjligheter är stadens övergripande styrdokument i arbetet mot diskriminering, för lika möjligheter och mänskliga rättigheter. Planen innehåller bland annat frågor om jämställdhetsintegrering, arbetet mot åldersdiskriminering, barnets rättigheter, antirasistiskt arbete, tillgänglighet, hbtqi-frågor och jämlik socioekonomi. Planen utgår från Livskvalitetsprogrammet och består av 17 åtgärder som ska bidra till förändring och utveckling i förvaltningar och bolag.
Befintlig plan upphör att gälla vid årsskiftet 2025. Beslut togs om att förlänga planen till och med 2027.
Se webbsändning från kommunfullmäktige i efterhand
Du kan se webbsändning från kommunfullmäktiges sammanträde den 26 augusti i efterhand på Youtube.
Här hittar du samtliga ärenden
I diariet kan du ta del av samtliga ärenden som togs upp 26 augusti.