Färre jordgubbsförsäljare vid årets kontroller
Vid årets kontroller av jordgubbsförsäljare stötte Helsingborgs stad och polisen på fyra försäljare, jämfört med 15 föregående år. Minskningen kan bero på att staden i förväg har kommunicerat om kontrollerna.
På dagtid under nio dagar i maj och juni 2025 kontrollerade Helsingborgs stad och polisen jordgubbsförsäljare. Två försäljare hade allt i ordning. Två försäljningsställen fick förbud mot försäljning och staden omhändertog totalt 52 liter jordgubbar.

– Det myndighetsgemensamma arbetet mot den kriminella ekonomin och parallellsamhället har länge varit prioriterat i Helsingborg. Det är ett led i vårt arbete med att skapa en tryggare och säkrare stad. När vi lyckas slå mot kriminella eller oseriösa aktörer motverkar vi osund konkurrens i näringslivet samtidigt som det är ett hårt slag mot den organiserade brottsligheten, säger Christian Orsing, (M), kommunstyrelsens ordförande.
Vid en av kontrollerna tog försäljaren med sig jordgubbarna och avvek från platsen.
– Det är ett allvarligt brott att inte följa myndighetens bud och visar att vårt viktiga arbete måste fortsätta. Samtidigt är det glädjande att vi påträffade så få oseriösa bärförsäljare i Helsingborgs kommun i år. Vi kommer fortsatt att kraftsamla i denna viktiga fråga och det är glädjande att fler kommuner inspirerats av detta. Nästa år växlar vi upp arbetet för att motverka fusket, säger Amir Jawad (L), ordförande i miljönämnden.

– Det är en framgång att vi i år knappt stött på några oseriösa jordgubbsförsäljare i kommunen. Genom att i förväg och på bred front informera om våra kontroller har vi med stor sannolikhet avskräckt kriminella aktörer i bärbranschen. Vi har också uppmärksammat allmänheten på problematiken, vilket gynnar de skötsamma bärförsäljarna. Jag uppmanar alla att fortsätta köpa bär från seriösa aktörer. Blir du osäker, fråga försäljaren om bärens ursprung och köp aldrig om du måste betala kontant eller swisha till privata mobilnummer, säger Jonas Berg, säkerhetschef i Helsingborgs stad.
– I år har vi sett färre oseriösa försäljare ute på gatorna, vilket är ett resultat av den starka samverkan mellan polisen och Helsingborgs stad. Tillsammans skapar vi förutsättningar för trygga och rättvisa arbetsvillkor, inte minst för unga som sommarjobbar. Samtidigt slår vi ett slag för det seriösa näringslivet genom att stänga dörren för osund konkurrens. Det här är ett tydligt exempel på hur vi med gemensamma krafter kan göra verklig skillnad i vardagen, säger Karim Ottosson, polischef i Helsingborg.

Samarbetar med polisen och grannkommunerna
Helsingborgs stad har haft ett gott samarbete med polisen och Ängelholms och Höganäs kommuner. I år började arbetet redan i maj månad i ett försök att hitta oseriösa säljare tidigare under säsongen och eventuellt fler aktörer. Den breda kommunikationen om kontrollerna har också engagerat invånare i arbetet.
– Det har kommit in ett flertal tips från allmänheten om jordgubbsförsäljning i kommunen. Vi är tacksamma för hjälpen och har följt upp alla adresser vid ett flertal tillfällen. Denna gång har vi haft ett magert resultat, men vi fortsätter att göra stickprov under säsongen. Jag uppmanar därför allmänheten att fortsätta skicka in tips om oseriösa bärförsäljare via appen ”Ett bättre Helsingborg”, säger Olu Lindström, chef för livsmedelskontrollen på Helsingborgs stad.