Nu är nya trend- och omvärldsanalysen här
I dag släpps trend- och omvärldsanalysen för 2026. Det finns två helt nya brännpunkter och hela innehållet har fått en grundlig uppdatering. Dessutom lanseras en ny metod som gör det möjligt att ta in framtiden i nulägesanalys och nulägeskoll.
Stadsdirektör Carina Leffler lanserar årets trend- och omvärldsanalys 2025.
– Trend- och omvärldsanalysen är till för dig som jobbar i vår stad, men den är också öppen för alla som vill bli ännu bättre på att ta in sin omvärld. Den är till för att vi ska bli ännu bättre på att utföra vårt uppdrag, oavsett om det handlar om att driva tillväxt eller att se till att vi har en välfärd där både barn och gamla och alla som bor och verkar i vår stad har det bra, säger Carina Leffler, stadsdirektör i Helsingborgs stad.
– Jag vill slå ett extra slag för de nya brännpunkterna. Gå in och läs dem. Jag vill också slå ett extra slag för alla de metoder och verktyg som finns med i årets version, som gör det ännu enklare att ta med det rakt in i din vardag till er ledningsgrupp, på din arbetsplats. Missa inte trend- och omvärldsanalysen 2026, här nere, säger Carina Leffler.
Trend- och omvärldsanalysen visar hur samhället förändras och ger stadens verksamheter koll på hur förutsättningarna för deras uppdrag påverkas. Den bygger på fakta, forskning och rapporter från myndigheter och uppdateras varje år. Den ger en faktabaserad bild av nuläget, men blickar också framåt mot vad som är tänkbart på lite längre sikt. Den fungerar därmed som en stabil utgångspunkt för både nulägeskoll och framsyn i verksamhetsplaneringen. Motsvarande gäller även för utmaningsdriven innovation.
Nytt innehåll och nya verktyg
I årets analys finns flera nyheter:
- En ny metod för att ta in framtiden i nulägesanalys som grund för verksamhetsplanering.
- Två nya brännpunkter lyfter viktiga samhällsförändringar.
Just nu sker stora demografiska förändringar som får en tydlig påverkan på många av stadens verksamheter. Vad händer med resten av samhället när gruppen äldre växer med en tredjedel under de kommande tio åren och födelsetalen fortsätter att vara låga? Samtidigt har Helsingborgs och andra större städers förutsättningar för tillväxt och sysselsättning förändrats över tid. Vad beror detta på och hur kan vi navigera utifrån nya förutsättningar? Det är sådant som diskuteras i årets två nya brännpunkter.
Analysen är ett stöd för stadens bolag och förvaltningar – både i planering och utveckling.