Staden följer utvecklingen i Ukraina och omvärlden

Detta innehåll är äldre än 60 dagar.

Ryssland har invaderat Ukraina. Det väcker frågor från allmänheten kring krisberedskapen i Helsingborg och hur planeringen ser ut för eventuella flyktingströmmar. ”Vi följer noga utvecklingen i vår omvärld och stadens beredskap är god”, säger Peter Danielsson (M), kommunstyrelsens ordförande i Helsingborgs stad.

Staden följer löpande utvecklingen i Sverige och omvärlden med anledning av situationen i Ukraina. I dagsläget spår staden ingen större påverkan på verksamheterna, men i takt med att situationen i omvärlden eskalerar kan läget komma att förändras med kort varsel.  

Helsingborgs stad har därför aktiverat den centrala krisledningen och för samtidigt dialog med berörda myndigheter. Det handlar bland annat att kunna hantera de flyktingströmmar som kan uppstå. 

– Stadens krisberedskap är god. Vi har lärt oss mycket under det långvariga arbetet med coronapandemin och det är lärdomar vi nu tar med oss framåt, säger Peter Danielsson (M), kommunstyrelsens ordförande i Helsingborgs stad. 

Om det blir aktuellt med större flyktingströmmar till Sverige har kommunen avsatta resurser som arbetar med mottagandet av nyanlända. Kommunen har därtill tydliga strukturer för att jobba med boendelösningar utifrån tidigare erfarenheter och de återaktualiseras vid behov och utifrån hur mottagandet är. 

Utöver beredskapsarbetet har staden även valt att flagga med Ukrainas flagga utanför Rådhuset för att visa sitt stöd till det ukrainska folket.  

– Rysslands agerande är det största hotet mot freden i Europa sedan andra världskriget. I det sammanhanget ser vi att Ukrainas flagga representerar något större. Den blir i det här läget en symbol för demokrati, mänskliga rättigheter och i slutändan fred i Europa, säger Peter Danielsson. 

Vanliga frågor

Har kommunen ansvar för att ordna boende för flyktingar från Ukraina?

Kommunen ansvarar för att ordna boende åt skyddsbehövande som flytt Ukraina och som anvisas till kommunen från Migrationsverket. Anvisningarna sker utifrån lagstiftning och beslutat fördelningstal.

De personer som har uppehållstillstånd med skydd enligt massflyktsdirektivet och inte är folkbokförda, ska besöka Migrationsverkets kontor för att få hjälp med boende.

De personer som är folkbokförda ansvarar själv för att ordna boende.

På Migrationsverket kan du läsa mer om boende för flyktingar från Ukraina.

Frågor och svar om mass­flykts­di­rek­tivet för dig från Ukraina.

Kan personer från Ukraina folkbokföras?

En person som haft uppehållstillstånd med tillfälligt skydd i minst två år kan folkbokföras. På Skatteverkets webbplats finns mer information om kriterierna för folkbokföring och hur anmälan om flytt till Sverige och folkbokföring handläggs. Personer som kan bli folkbokförda ska anmäla flytt till Sverige.

Vad gör jag om jag vill skänka kläder, mat eller hyra ut bostad?

Helsingborgs stad har inte möjlighet att ta emot kläder, mat eller andra gåvor, utan hänvisar till enskilda hjälpinitiativ och frivilligorganisationer. Staden har inte heller möjlighet att förmedla privata bostäder åt flyktingar.

Jag har en bostad som jag kan erbjuda flyktingar från Ukraina. Vart vänder jag mig?

Om du har bostad att erbjuda som privatperson hänvisar vi dig till lokala hjälporganisationer för att se om det finns någonting du kan göra. Helsingborgs Stad och Migrationsverket har inte möjlighet att förmedla bostäder från privatpersoner eller frivilligorganisationer till dem som behöver boende. Läs mer här.

Jag är en privat fastighetsägare och vill hyra ut en fastighet som flyktingboende. Hur gör jag?

Migrationsverket ansvarar för boende till flyktingar.

Fastighetsägare och uthyrare – Migrationsverket

Vad gör staden med anledning av Ukraina-kriget?

Staden följer utvecklingen noga och ser bland över beredskapen för en eventuell flyktingström. Vi har samlat frivilligorganisationer och initiativ till stöd för de drabbade av Ukraina-kriget på denna sida.

Helsingborgs stad hjälpte under mars och april Migrationsverket med ett akutboende i Rydebäck.

Vad gör staden för nyanlända elever?

Helsingborgs stad är väl förberedda på att ta emot nya elever i vår skolverksamhet. Vår mottagning Välkomsten tar emot nyanlända elever som precis kommit till Sverige.

Läs mer här.

Får flyktingar från Ukraina läsa sfi?

Helsingborgs stad har beslutat att skyddsbehövande från Ukraina som kommer till Sverige enligt massflyktsdirektivet får studera sfi.

Hur förbereder jag mig för en kris?

Myndigheten för samhällsskydd och beredskap, MSB, har samlat tips till privatpersoner här.

MSB har också tagit fram broschyren ”Om krisen eller kriget kommer”, som delades ut till samtliga svenska hushåll år 2018. Broschyren finns på svenska har blivit översatt till 14 andra språk. Beställ eller ladda ner broschyren på msb.se.

Hur arbetar Helsingborgs stad med att stärka cybersäkerheten?

Som kommun har vi ett starkt skydd mot cyberattacker. Vi har en ökad säkerheten vilket ger mindre risk att vi påverkas negativt och att känslig information sprids vidare.

 

Vi bevakar misstänkt informationspåverkan och tar hand om de ärenden som kan skada Helsingborgs stad och invånarna. 

Det kommer mycket information just nu, hur ska jag tänka?

Vid allvarliga händelser är det viktigare än någonsin att vara källkritisk och att du söker information hos betrodda källor.

Sprid inte rykten och fundera över vem som ligger bakom information innan du delar den vidare.

Läs mer om källkritik på krisinformation.se

Hur kan jag stilla min oro och vara ett stöd för andra?

Vi påverkas av vad som händer i vår omvärld. Saker som förändras och verkar skrämmande kan ge stor oro, rädsla och leda till ångest.

På Uppdrag psykisk hälsas webbplats finns stödlistor kring hur du kan tänka eller agera för att stilla din egen eller andras oro i tider av kris. Listorna är anpassade för:

Stöd för barn 0-12 år

Stöd för unga personer 12-25 år

Stöd för vuxna

Stöd för äldre

Hur förberedd är staden för en flyktingström från Ukraina?

Vi vill ta vårt ansvar och för en löpande dialog med Migrationsverket och Länsstyrelsen och bistår med resurser utifrån förmåga och kapacitet.

Helsingborgs stad hjälpte Migrationsverket med akutboende i Rydebäck. Boendet är numera stängt.

Helsingborgs stad har avsatta resurser som arbetar med mottagandet av nyanlända. Staden kan dra nytta av medarbetarnas erfarenheter från flyktingvågen 2015, bland annat när det gäller boendelösningar för flyktingar.

Det är Migrationsverket som ansvarar för stödet till de flyktingar som nu kommer från Ukraina, inklusive boende och ekonomiskt stöd. Undantaget är ensamkommande barn. De ansvarar vi som kommun för. Vi har också ett ansvar att tillhandahålla skolgång för de barn som är under 18 år och har en god kapacitet när det gäller skolplatser.