Rektor till Olympiaskolan
Vill du vara med och göra skillnad? Välkommen med din ansökan redan idag!
Om arbetsplatsen
Helsingborgs stads skolor är en resursstark och värdestyrd organisation. Här blir du som medarbetare en viktig del i vår gemensamma vision att skapa den bästa skolan för varje barn och elev.
Olympiaskolan är en skola med tydlig riktning och stark framåtanda. Allt fler väljer oss som sitt förstahandsval, och examensgraden har ökat markant – och vi vill fortsätta växa!
Olympiaskolan är belägen i centrala Helsingborg, har ca 325 elever och erbjuder: Barn- och fritidsprogrammet, Samhällsvetenskapsprogrammet, Humanistiska programmet, Vuxenutbildning samt Introduktionsprogrammet - och hösten 2026 startar vi Naturvetenskapsprogrammet.
Olympiaskolan är sambo med International School of Helsingborg och det är vi stolta över! Det förstärker vårt tydliga internationella perspektiv med studieresor och globala inslag i undervisningen för att ge våra elever en bredare förståelse och bättre förberedelse i en globaliserad värld.
Arbetsuppgifter
Tillsammans med din ledningsgrupp leder du skolan med ett tydligt och målmedvetet ledarskap – där eleven alltid står i centrum. Du arbetar strategiskt med skolans resurser och verksamhet för att varje elev ska känna sig sedd, hörd och stöttad. Genom ditt engagemang och din nyfikenhet driver du initiativ som stärker både elevernas välmående och deras lärande.
Skolan har ett brett och levande samarbete med grundskolan för att skapa autentiskt lärande och öka skolans synlighet och attraktionskraft – ett arbete du får möjlighet att driva vidare och utveckla. Du ser det som självklart att bygga en hållbar inre organisation samtidigt som du utvecklar skolans framtidsriktning.
För att ge eleverna verklighetsnära utbildning blickar du utåt, knyter kontakter och banar väg för samarbeten utanför skolans väggar – med näringsliv, föreningsliv och andra samhällsaktörer.
En del i ditt uppdrag är att tillsammans med övriga gymnasierektorer och verksamhetschef ta ett helhetsansvar för gymnasieverksamheten. Där drivs frågor på huvudmannanivå såväl som gemensamma skolvisa satsningar. Vi är ett team! Här möts du av kollegor som lär, utmanar och stöttar varandra – för vi tror på kraften i att göra varandra bättre.
Som en del av Helsingborgs stads skolor bidrar du aktivt till utveckling, samarbete och en kultur av mod och nytänkande. Här tror vi att framgångsrika skolor byggs av framgångsrika ledare. Du har fullt verksamhets-, personal- och ekonomiansvar och får stöd av nyckelpersoner inom exempelvis HR och ekonomi.
Vad vi erbjuder
Du blir del av en innovativ och framåtriktad organisation där kvalitet, engagemang och utveckling står i fokus. Hos oss får du utrymme att påverka, förnya och forma skolans långsiktiga framtid. Vi erbjuder dig en utvecklingsinriktad arbetsmiljö med goda möjligheter till kompetensutveckling, där vi värnar om både dina professionella och personliga ambitioner. Helsingborgs stad prioriterar en hälsosam balans mellan arbete och fritid samt tillgång till ett omfattande kollegialt nätverk av kollegor och stödresurser.
Kvalifikationer
Vi söker dig som vill – och kan – driva, leda och utveckla med energi och tydlig riktning för att varje elev ska komma i mål. Du ser och tar tillvara medarbetarnas kompetens, erfarenhet och engagemang, och får dem att växa – både som team och som individer.
Du är inspiratör, strateg och genomförare i ett, med förmågan att omsätta visioner till konkret handling. Din analytiska blick hjälper dig att se framåt, samtidigt som du har trygg kontroll över den dagliga verksamheten.
För dig är det en självklarhet att ditt ledarskap bygger på förtroende, goda relationer och ett professionellt samspel – med medarbetare, kollegor, ledning och förvaltningskontor. Som person har du god förmåga att få överblick i arbetet och kan ange riktningen för verksamhetens väg mot målen samt prioritera och initiera insatser.
Vi ser att du som söker har:
- Relevant pedagogisk högskoleutbildning
- Gärna en pågående eller avslutad ledarskapsutbildning, exempelvis rektorsutbildningen.
- Flerårig erfarenhet i närtid som chef med verksamhets-, personal- och ekonomiansvar.
- Det är meriterande om du har erfarenhet av processleda utvecklingsarbeten med goda påvisbara resultat både internt och externt som är relevanta för skolan – t ex inom skol-, undervisnings- eller organisationsutveckling samt t ex med föreningsliv, näringsliv eller andra förvaltningar/organisationer.
Att jobba i Helsingborgs stad
Vill du vara med och skapa en bättre stad tillsammans med helsingborgarna? Då ska du jobba i Helsingborgs stad. Här kan du använda din kreativitet och drivkraft till att göra livet lättare och tryggare för våra invånare, besökare och näringsliv. Tillsammans med nyfikna och hjälpsamma kollegor gör du skillnad i människors liv, både idag och i framtiden. Ett bra jobb idag, en bättre stad imorgon.
Här kan du läsa mer om hur det är att jobba i staden: https://helsingborg.se/arbete/sa-ar-det-att-jobba-i-staden/
Övrig information
Intervjuer: 10/4, 14/4 och 15/4
Sista ansökningsdag: 2026-03-27
Anställningsform: Tillsvidare
Omfattning: Heltid
Tillträdesdatum: Enligt överenskommelse
Antal tjänster: 1