Vi renoverar Sjöcrona
Sjöcrona på Fältarpsvägen 60 har fått nytt liv. Den kulturhistoriskt värdefulla byggnaden har genomgått en varsam renovering för att bevara sin karaktär och samtidigt bli mer funktionell och säker.

Byggnaden har renoverats i två etapper; Den första, som gjordes 2022, var en utvändig renovering bestående av omputsning, målning, omläggning tak, fönsterbyte och fönsterrenovering. Den andra etappen är den invändiga, som nu är i sitt slutskede.
Ett varsamt lyft av en q-märkt byggnad
Sjöcrona är en q-märkt byggnad, vilket innebär att den har ett särskilt kulturhistoriskt värde och ska skyddas mot förvanskning. Märkningen inkluderar bestämmelser om rivning, interiör och bevarande av originaldetaljer. Lilla q är det starkaste skyddet som en byggnad kan få i en detaljplan. Därför har renoveringen skett varsamt med hänsyn till husets ursprungliga utseende och detaljer. Alla förändringar och tillägg har skett i samråd med antikvarie.
Renoveringen påbörjades i oktober 2024 och beräknas vara klar i oktober 2025.

Detta har vi gjort
- Bytt ut vattenledningar och avlopp, rör för värmesystem och elinstallationer
- Nya kanaler och aggregat för ventilation.
- Glasat in altanen så den blivit mer isolerad.
- Lagt nytt tak för att isolera bättre och nya akustikundertak
- Målat om fasaden, lagt ny puts och satt in nya fönster.
- Lagt nya golv, mattor och installerat ny belysning.
- Gamla parkettgolv har slipats om och lackats och stuckatur har tagits fram och renoverats.
Planlösningen är inte ändrad utan det är samma rumsindelning.
Helsingborgs stad har höga mål när det gäller att energieffektivisera. Förutom att byggnaden behövde fräschas upp rent allmänt, har moderna installationssystem satts in för att reducera energiförbrukningen.

Förbättrat brandskyddet och sanerat
Vi har sett över brandskyddet, gjort huset mer brandsäkert att vistas i och svårare för eld att kunna spridas i byggnaden. Till exempel satt in nya branddörrar och dörrstängare, nya brandcellsgränser, brandklassat bjälklag och satt in nytt spjäll.
Byggnaden har sanerats grundligt. Det har varit problem med både asbest och gamla fuktskador. Det har också gjorts en utvändig sanering av jord innehållande PCB.
Om byggnaden
Sjöcrona byggdes ursprungligen som en bostad under 1800-talet. Därefter har huset haft skiftande verksamhet. Det har varit ett fackföreningshus, en dansrestaurang och Folkets hus. De senaste åren har Duvungarnas förskola haft sin verksamhet här.
