Nya ledningar och ny gång- och cykelbana på Övre Eneborgsvägen
Från början av maj 2025 bygger vi om under och ovan mark på Övre Eneborgsvägen. NSVA byter ut vatten- och avloppsledningar och Helsingborgs stad bygger om gatan. Vi bygger bland annat en ny gång- och cykelbana, byter ut belysning och planterar nya träd. Går allt som planerat är arbetet helt klart till årsskiftet 2025/2026.
NSVA byter ut ledningar för vatten och avlopp
Ledningsnätet för vatten och avlopp i Övre Eneborgsgatan är gammalt och behöver bytas ut. Därför byter NSVA ut dricksvattenledningarna samt bygger om avloppssystemet genom att separera dagvatten (från regn) från spillvatten (från fastigheters avlopp). Läs mer om ledningsarbetet på NSVA:s webbplats.
Helsingborgs stad bygger om gatan
Ledningsarbetet samordnas med oss på Helsingborgs stad, som bygger om Övre Eneborgsvägen i takt med att arbetet under mark börjar bli klart. När vi är klara blir det som en helt ny gata, med gång- och cykelbana, bättre belysning, träd och ny beläggning på trottoar och gata.
Det här gör vi
-
Ny gång- och cykelbana längs hela norra sidan av Övre Eneborgsvägen.
Den ansluter till gång- och cykelbanan som går från Nedre Eneborgsvägen mot Wieselgrensgatan. Övre Eneborgsvägen blir något smalare efter ombyggnaden, men gatuparkeringarna som finns där idag blir kvar även framöver. -
Ny och bättre belysning.
Både gatan och gång- och cykelbanan blir belyst och vi byter till moderna ljusstolpar och armaturer. - Sex nya träd längs Övre Eneborgsvägen.
-
Två upphöjda cykelöverfarter, vid Wieselgrensgatan och Bjäregatan.
Det gör vi för att det ska bli enklare och säkrare för den som går och cyklar. -
Justering av cykelöverfarten vid Södra Stenbocksgatan.
Vi anpassar signaler och bygger ramper upp- och nedför gångbanan vid den befintliga cykelöverfarten.
Så påverkas du
- Arbetet startade i början av maj 2025 och går allt som planerat är det klart till årsskiftet 2026/2026. Det sker i etapper för att underlätta för dig som bor och rör dig i området.
- Arbetet började på Wieselgrensgatan som är avstängd i anslutning till Prins Kristians gata sedan 5 maj 2025. Du som går och cyklar kan passera, men du som kör bil får välja andra vägar. Du kan heller inte parkera i vändzonen längst ned på Övre Eneborgsvägen.
- Från 16 maj 2025 är Övre Eneborgsvägen avstängd för biltrafik, från vändplatsen längst ned på gatan till strax efter korsningen vid Bjäregatan. Det innebär också att parkeringsmöjligheterna längs sträckan försvinner. Gatuparkeringarna kommer dock tillbaka när arbetet är klart. Går allt som planerat kan vi öppna gatan igen i mitten av juli.
- Privata parkeringar på gårdar eller i garage påverkas under kortare perioder. Du som berörs får information om det.
- När ledningar kopplas in kan vattnet behöva stängas av. Fastighetsägaren får alltid information om planerade vattenavstängningar.
- Du kommer att märka av oss i form av buller, damm och byggtrafik när vi är på plats.