Säkrare trafik och bättre belysning vid Nytorgsbacken och Gustav Adolfs gata
Från slutet av september 2025 förbättrar vi belysningen längs delar av Nytorgsbacken och bygger en upphöjd korsning vid Nytorgsbacken och Gustav Adolfs gata. Det gör vi för att det ska bli tryggare och säkrare i området, framför allt för den som går och cyklar. Går allt som planerat är vi helt färdiga vid årsskiftet.
Vi arbetar i etapper
Arbetet sker i tre etapper. Här får du information om vad vi gör och hur du påverkas i respektive etapp. Alla etapper ska vara klara innan årsskiftet 2025/2026.
Etapp 1
Vi lägger ny markbeläggning på den södra trottoaren längs Nytorgsbacken, från Gustav Adolfs gata till Gasverksgatan.
- Under arbetet går det inte att parkera på någon av sidorna av Nytorgsbacken.
- Korsningen vid Gustav Adolfs gata och Nytorgsbacken är avstängd för biltrafik. Det går därför inte att köra in på Nytorgsbacken därifrån.
- Du som går hänvisas till den norra trottoaren.
Arbetet startade i slutet av september.
Etapp 2
Vi bygger om korsningen vid Gustav Adolfs gata och Nytorgsbacken. Korsningen blir upphöjd och får en liknande utformning som korsningen vid Hantverkaregatan och Nedre Nytorgsgatan. Korsningen byggs om för att göra det säkrare och enklare för den som går och cyklar.
- Under arbetet är korsningen avstängd för biltrafik. Du som ska igenom området får välja andra vägar.
- Du som bor längs Gustav Adolfs gata kommer hela tiden åt eventuella parkeringsgarage.
- Gående och cyklister kan passera, men du som cyklar får leda din cykel förbi arbetsområdet.
Arbetet startade i mitten av oktober.
Etapp 3
Vi förbättrar belysningen längs Nytorgsbackens norra sida från Gustav Adolfs gata till Gasverksgatan. Vi lägger också ny markbeläggning på delar av trottoaren. Andra delar återställer vi när vi lagt ledningar för belysningen i marken.
- Under arbetet går det inte att parkera på någon av sidorna av Nytorgsbacken.
- Korsningen vid Gustav Adolfs gata och Nytorgsbacken är avstängd för biltrafik. Det går därför inte att köra in på Nytorgsbacken därifrån.
- Framkomligheten är något begränsad för den som kör bil och cyklar.
- Du som går hänvisas till den södra trottoaren.
- Du som bor eller har verksamhet längs trottoaren kommer hela tiden åt din port.
Arbetet startade i november.