Svenska för föräldralediga

Svenska för föräldralediga (föräldrasvenska) passar dig som är föräldraledig men inte vill tappa kontakten med svenska språket. Du kan ta med ditt barn till klassrummet där det finns en barnskötare som passar barnen under lektionen.

På plats finns lärare Ninna Pålsson och Huda Al-Khafaji som hjälper till med barnen och mycket annat. Du kan komma direkt, utan att anmäla dig, till en familjecentral.

Platser och tider

Undervisningen är på olika familjecentraler. Du kan börja när som helst under terminen. Se schema för plats och tid.

Zoom

Vi erbjuder också lektioner på Zoom.

Tid: tisdagar och fredagar
Lektionens längd: 1 timme

Det finns 4 grupper. Du placeras i en grupp som passar din nivå.

För att delta på Zoom behöver du:

  • Anmäla dig första gången till läraren Ninna Pålsson.
  • Hämta studiematerial på en familjecentral.

Hur anmäler jag mig?

Du kan anmäla dig via personligt besök när vi är på plats (se tider och platser ovan) eller genom att mejla till Ninna Pålsson.

Du kan anmäla dig när som helst under terminen. Undervisningen är individuellt anpassad och ger föräldralediga möjligheter att underhålla och utveckla sina svenskkunskaper. Svenskundervisningen liknar innehållsmässigt sfi. Varmt välkomna alla föräldralediga mammor och pappor!

NP
Ninna Pålsson