Elinebergsskolan

Elinebergsskolan är en skola där du får en bred utbildning och många valmöjligheter. Hos oss utvecklar du dina talanger utifrån dina intressen.

Snabba fakta

  • Årskurs F-9
  • Ca 890 elever
  • Elineberg
  • 4 profiler
  • Fritidshem
  • Egen kock
  • Eget bibliotek
  • Anpassad grundskola
  • Hörselintegration

Vill du välja Elinebergsskolan?

Du väljer grundskola mellan 1 december och 31 januari

Kontakta oss

Lidia Ryberg

Skoladministratör årskurs F-6

042-10 55 58 lidia.ryberg@helsingborg.se

Catarina Perbo

Administrativ samordnare årskurs 7-9, anpassad grundskola och fritids

042-10 55 83 catarina.perbo@helsingborg.se

Sandra Nilsson

Biträdande rektor årskurs F-3 och fritids

042-10 55 57 sandra.nilsson2@helsingborg.se

Helen Joelsson

Biträdande rektor årskurs 4-6 och 8

042-10 55 74 helen.joelsson@helsingborg.se

Peter Stille

Biträdande rektor årskurs 7 och anpassad grundskola

042-10 55 71 peter.stille@helsingborg.se

Marie-Louise Persson

Biträdande rektor årskurs 9

042-10 55 95 marie-louise.persson@helsingborg.se

Adress

Ramlösavägen 90, 256 56 Helsingborg
Hitta hit

Följ oss i sociala medier

Kontakta kommunen — en väg in

När du kontaktar oss är det kommunvägledarna på Helsingborg kontaktcenter som tar hand om dina frågor. Ditt ärende sparas och blir en allmän handling som kan komma att läsas av andra. Du hittar information om hur Helsingborgs stad behandlar personuppgifter längst ner på sidan.

Helsingborgs stad i sociala medier:
Facebook
Instagram
Linkedin

Öppettider

Måndag–onsdag: 08.00 - 17.00

Torsdag: 08.00 - 18.00

Fredag: 08.00 - 17.00

Avvikande öppettider kan förekomma i samband med röda dagar, samt dag innan röd dag.

Chatta

Få svar direkt – chatta med en kommunvägledare.

Besök

Besök oss på Helsingborg Kontaktcenter på Stortorget 17.

Ring

Prata med en kommunvägledare på telefon 042-10 50 00.