Maria Parkskolan

På Maria Parkskolan är målet att ta vara på barnens talanger och uppfylla deras drömmar. Vi låter drömmarna växa i en kreativ grön miljö där alla elever syns och märks lika mycket

Östra Allén 8. Här går årskurs F-8.

Västra Allén 3-7. Här går årskurs F-5.

Kullavägen 130. Här går årskurs 3-9 samt den anpassade grundskolan.

Snabba fakta

  • Årskurs F-9
  • Ca 1060 elever
  • Maria Park
  • Fritidshem: 06:00 - 18:00
  • Anpassad grundskola
  • Eget bibliotek
  • Egna kockar

Vill du välja Maria Parkskolan?

Du väljer grundskola mellan 1 december och 31 januari

Kontakta oss

Malin Söderman

Administratör årskurs 7–9

042-10 57 68 malin.soderman@helsingborg.se

Martin Roth

Administratör Årskurs 4–7

042-10 25 22 martin.roth@helsingborg.se

Sandra Johansson

Biträdande rektor årskurs F–3 och fritidshem

0731-53 37 29 sandra.johansson4@helsingborg.se

Samir Vlahovljak

Biträdande rektor årskurs F–3, 4–6 och fritidshem

0738-61 48 49 samir.vlahovljak@helsingborg.se

Sandra Strid

Biträdande rektor årskurs 3–6

042-10 20 20 sandra.strid@helsingborg.se

Andreas Croneld

Biträdande rektor årskurs 7–8 samt anpassad grundskola med fritidshem

042-10 53 06 andreas.croneld@helsingborg.se

Christian Reimer

Biträdande rektor årskurs 7–8

0708-13 91 53 christian.reimer@helsingborg.se

Adresser

F-klass-åk 5
Västra Allén 3,
254 51 Helsingborg
Hitta hit

F-klass-åk 8
Östra Allén 8,
254 51 Helsingborg
Hitta hit

Åk 3-9 och anpassade grundskolan
Kullavägen 130,
254 54 Helsingborg
Hitta hit

Följ oss i sociala medier

Kontakta kommunen — en väg in

När du kontaktar oss är det kommunvägledarna på Helsingborg kontaktcenter som tar hand om dina frågor. Ditt ärende sparas och blir en allmän handling som kan komma att läsas av andra. Du hittar information om hur Helsingborgs stad behandlar personuppgifter längst ner på sidan.

Helsingborgs stad i sociala medier:
Facebook
Instagram
Linkedin

Öppettider

Måndag–onsdag: 08.00 - 17.00

Torsdag: 08.00 - 18.00

Fredag: 08.00 - 17.00

Avvikande öppettider kan förekomma i samband med röda dagar, samt dag innan röd dag.

Chatta

Få svar direkt – chatta med en kommunvägledare.

Besök

Besök oss på Helsingborg Kontaktcenter på Stortorget 17.

Ring

Prata med en kommunvägledare på telefon 042-10 50 00.