Upptäck Ragnhild Schlyter i en utställning på Dunkers kulturhus

Ragnhild Schlyter Ragnhild Schlyter Ragnhild Schlyter Ragnhild Schlyter Ragnhild Schlyter Ragnhild Schlyter

Helsingborgs offentliga konst finns runt omkring oss. I parker, på torg, vid skolor, kapell och andra gemensamma platser finns konstverk som berättar om stadens historia, människor och miljöer.

I sommar lyfter Helsingborgs konsthall på Dunkers kulturhus fram Ragnhild Schlyter, en konstnär som har satt avtryck i Helsingborgs offentliga rum.

Du har kanske redan mött Ragnhild Schlyters konst utan att känna till hennes namn. Hennes verk finnsbland annat vid Magnus Stenbocksskolan, Pålsjö kapell och krematoriet samt vid Simhallsbadet, där skulpturen Liten sjöjungfru står. Ragnhild Schlyter var skulptör, målare, teckningslärare och ciselör, utbildad i Stockholm och verksam i Helsingborg från 1908. Under många decennier var hon en framträdande del av stadens konst- och kulturliv och blev sannolikt den första kvinnliga konstnären som fick ett uppdrag för offentlig konst i Helsingborg.

Skulptur av Ragnhild Schlyter

I utställningen Ragnhild Schlyter (1887–1977) lyfts hennes konstnärskap fram genom Helsingborgs museums samling av gipsmodeller och gjutna byster. Utställningen visas på Helsingborgs konsthall i Dunkers kulturhus till och med 16 augusti 2026.

Läs mer om utställningen Ragnhild Schlyter (1887–1977) på Dunkers kulturhus

Läs mer om Ragnhild Schlyter

Ragnhild Schlyter

Vill du fördjupa dig finns mer att läsa i Helsingborgs stadslexikon. Där finns en artikel om Ragnhild Schlyter med vidare länkar till flera av hennes verk i Helsingborg.

Rundvandringar och samtal om offentlig konst

I samband med utställningen arrangeras även rundvandringar och ett samtal om offentlig konst i Helsingborg. Rundvandringarna tar avstamp i utställningen och fortsätter ut i staden, där du får möta några av Ragnhild Schlyters verk på plats.

På Dunkers kulturhus webbplats hittar du aktuella datum, tider och information om hur du bokar plats.Läs mer om utställningen och relaterade evenemang på Dunkers kulturhus