Ändra skolplacering under pågående läsår
Välj tre önskade grundskolor och godkänn valen med e-legitimation. Ett mejl skickas då till den andra vårdnadshavaren om det finns mer än en. När alla vårdnadshavare har godkänt ansökan skickas den till den skola som är alternativ 1. Inom 10 arbetsdagar får du svar på om du har fått någon av dina önskade skolor.
Saknar du e-legitimation eller någon i din familj har sekretess? Då använder du blankett Förskola och utbildning (helsingborg.se)
Fristående skolor
Om du önskar en fristående grundskola måste du kontakta den aktuella skolan och ansöka enligt deras rutiner.
Skolval inför kommande läsår
Du väljer skola under perioden 1 dec – 31 jan.
Mer information om skolval hittar du på sidan Skolval – så väljer du grundskola i Helsingborg.
Observera att din kommentar blir en allmän handling som kan komma att läsas av andra.
I det här formuläret samlar vi in personuppgifter om dig för att [det formuläret ska användas till]. Uppgifterna kommer inte att hanteras för något annat syfte, och kommer att raderas när [ärendet är avslutat]. Läs om hur Helsingborgs stad hanterar personuppgifter.
Ange din e-postadress för att få återkoppling på din feedback.