Ny plantering på Gustav Adolfs torg

Längst ned på Gustav Adolfs torg står tre träd som behöver bättre förutsättningar för att trivas. Därför skapar vi nu en ny plantering runt dem, så att trädens rötter får bättre plats. Planteringen blir också ett trevligt inslag för torgets besökare. Vi passar också på att byta vattenledningen till fontänen strax intill. Går allt som planerat är vi klara i november 2025.

Det här gör vi

  • Vi tar bort gatstenen runt träden och skapar en större växtbädd med jord och näring istället för de mindre planteringsgropar som finns där idag.
  • Vi skapar en plantering med perenner och lökväxter; japansk starr, algerisk sockblomma, vit skogsaster, träjon och kirgislök.
  • Runt planteringen blir det ett lågt järnräcke och i planteringen monterar vi tre markstrålkastare som belyser träden.
  • I samband med arbetet byter vi även ut vattenledningen till fontänen Fiskafänget strax intill.

Så påverkas du

  • Vi hägnar in arbetsområdet, men i övrigt räknar vi inte med att du som passerar ska påverkas i någon större utsträckning.

Arbetet startade i början av oktober 2025 och går allt som planerat är vi klara i november 2025.

Kontakta kommunen — en väg in

När du kontaktar oss är det kommunvägledarna på Helsingborg kontaktcenter som tar hand om dina frågor. Ditt ärende sparas och blir en allmän handling som kan komma att läsas av andra. Du hittar information om hur Helsingborgs stad behandlar personuppgifter längst ner på sidan.

Helsingborgs stad i sociala medier:
Facebook
Instagram
Linkedin

Öppettider

Måndag–onsdag: 08.00 — 17.00

Torsdag: 08.00 — 18.00

Fredag: 08.00 — 17.00

Avvikande öppettider kan förekomma i samband med röda dagar, samt dag innan röd dag.

Chatta

Få svar direkt – chatta med en kommunvägledare.

Besök

Besök oss på Helsingborg Kontaktcenter på Stortorget 17.

Ring

Prata med en kommunvägledare på telefon 042-10 50 00.